סיום טיפול והטיית שכם

סיום טיפול בתהליך נכון

טיפול פסיכולוגי הוא תהליך משמעותי והדדי, שבו נוצרת מערכת יחסים עמוקה ולעתים ארוכה, בין המטפל למטופל. בניגוד לרוב מערכות היחסים, שאותן איננו בוחרים לסיים כל עוד הן טובות ומתגמלות, טיפול פסיכולוגי מבוסס על מערכת יחסים שטבעה להסתיים.

לסיום הטיפול יש השפעה על “תפיסת השינוי” אצל המטופלת. סיום הטיפול אינו חוויה קלה עבור שני הצדדים. לעיתים, המטופלת רואה את המטפלת כמישהי שבקלות מסיימת טיפול כי תמצא “פציינטית” אחרת במקומה. מחשבה כזו מעידה כי טרם הגיעה מועד הפרידה. אם המטופלת חווה את סיום הטיפול כהתמודדות חד-צדדית ולא יכולה לשוחח על כך עם המטפלת, מוטב שלא ימהרו להיפרד. כי לרוב, אם טיפול מגיע לסיומו (מתוך בחירה) שלב הפרידה יעסיק את שני הצדדים: מטופלת ומטפלת.

היכולת לבנות מהלך נכון של פרידה נתון בידי המטפלת. אך יחד עם זאת עומדת למטופלת הזכות והחובה לכוון את אקורד הסיום, לבקש לרכך אותו כשנצרך ולבטא את החששות מהעצמאות הנפשית.

סיום טיפול (מתוך בחירה ובזמן המתאים) קשור בהכרח לאחת או שתיים מהתוצאות הבאות:

  1. רכישת דפוסי התנהגות חדשים המהווים שינוי של ממש באישיות. המוח כבר יודע שהאישיות הנוכחת שונה מהאישיות הנפגעת. בנקודה זו המטופלת פורשת כנפיים להגשים את עצמה ויכולותיה.
  2. מציאת משמעות לפגיעה. כאשר הפגיעה אינה רק נזק לאישיות אלא פלטפורמה לסיוע ומתן עזרה לאחרים יש בכך ריפוי והשלמה. רוב העמותות ומפעלי הצדקה והחסד נפתחו ע”י אנשים שחוו בעצמם או ליוו מקרוב אנשים שהתמודדו באותו תחום. היכולת של מטופלת להשתמש בפגיעה ככלי סיוע לסביבה מאפשר לה למצוא “משמעות חיובית” לפגיעה.

סיום טיפול מצד המטופלת


לא מעט מטופלות מתחילות טיפול אך לא מגיעות לשלב הגמר. לעיתים מתוך אילוץ כגון: קושי בתשלומי הטיפול, מעבר דירה וכדו’ ולעיתים מתוך בריחה כשעוצמת הרגשות העולה בחדר הטיפולים קשה למשא.

חלק זה מתמקד בסיום טיפול מיטיב, ובמהלך פרידה נכון. אם עזבת טיפול מתוך אילוץ או מתוך בריחה עליך לחזור לחלק הראשון העוסק בטרום טיפול, להבין מהם האתגרים שאיתם את מתמודדת בטיפול ולמצוא עבורם מענה.

ככלל, היכולת לשוחח עם המטפלת על הקשר הטיפולי הוא שלב חשוב בהחלמה.

 

סיום מאולץ של קשר טיפולי